Chcete si pronajmout byt v Olomouci a překvapilo vás, že zde i za garsonku dáte přinejmenším 7 000? A víte, jak je to s kaucí, kterou zaplatíte při uzavírání smlouvy?
Pronájem bytu v Olomouci není už delší dobu nijak levnou záležitostí. Všiml si toho jistě každý, kdo se zde v posledních letech pokoušel sehnat střechu nad hlavou. Nicméně 7 či 8 tisícovek za jediný pokoj s kuchyňským koutem a to vše pochopitelně bez plateb za služby a energie, to už může být pro leckoho opravdu částka přehnaně vysoká. Nicméně taková je bohužel současná realita, na jejíž příčiny se dnes v rychlosti podíváme. Zmíníme se rovněž o často diskutované kauci, jelikož se s požadavkem na její zaplacení bezesporu také setkáte a to hned v okamžiku, kdy se vám nějaký vhodný pronájem naskytne.
Pronájem bytu vás tu vyjde v průměru na 220 Kč za m2
Činže u nás rostly řadu let podobným tempem jako ceny nemovitostí a tak není divu, že se zejména ve větších městech stihly vyšplhat do závratných výšek. Pomineme-li Prahu, která je dík své extrémní drahotě jednoznačně na špici pomyslného žebříčku požadovaných činží, patří k finančně nejnáročnějším sídlům ještě Brno, Zlín, Hradec Králové nebo třeba právě Olomouc. Za metr čtvereční bytu v Olomouci už totiž v průměru zaplatíte takřka 220 korun! To vůbec není málo. A zdejší obyvatele navíc nejspíš s trpkým pousmáním zaznamenali i zprávu, že budou možná brzy bydlet dráž než lidé v německém Berlíně a to navzdory podstatně nižším příjmům.
Nejdražší krajská města (podle nájemného v 1.Q/2019)
Krajské město | Činže za byt o 60 m2 | Cena za 1 m2 |
Praha | 21 480 Kč | 358 Kč |
Brno | 14 400 Kč | 240 Kč |
Olomouc | 13 200 Kč | 220 Kč |
Zlín | 12 900 Kč | 215 Kč |
H. Králové | 11 940 Kč | 199 Kč |
Kde můžete střechu nad hlavou najít?
Krom toho, že se můžete porozhlédnout ve starší zástavbě, která jistě skýtá řadu zajímavých možností, je tu i řada projektů, které byly nedávno dokončeny, nebo se s jejich dostavbou v nejbližší době počítá. Tak jako obvykle se totiž určitá část z nich objeví i na trhu s pronájmy. Dáváte-li tedy přednost novostavbám, zkusit to můžete například ve Wolkerově ulici, kde vznikl rezidenční park Nová Wolkerova se 115 bytovými jednotkami. Ve stejné lokalitě pak vzniká tzv. Nová Sladovna s předpokládaným termínem dokončení v prosinci tohoto roku. Za zmínku stojí i 57 bytů v ulici Slavonínská, ale i řada dalších.
Proč je bydlení tak drahé?
Odpověď na tuto otázku není kupodivu nijak zvlášť složitá. Vliv na rostoucí cenu nemovitostí a tím i na hladinu nájemného mělo v posledních letech hned několik zásadních faktorů, to je zřejmé. Co konkrétně máme na mysli?
a) Nedostatečná výstavba
– Těžce poddimenzovaná výstavba musela dříve či později na cenovou hladinu bydlení zapůsobit velmi negativně, o tom není pochyb. Proč se v mnoha žádaných lokalitách naší země budovalo tak málo, je ovšem otázka. Jednou z možných odpovědí může být i to, že povolovací procesy u novostaveb u nás zkrátka trvají neuvěřitelně dlouho. Zásadní změnu by měla přinést tolik diskutovaná novela stavebního zákona, jejíž věcný záměr byl v červnu schválen vládou. Uvidíme.
b) Ekonomická prosperita země
– Tu lze z vysokých cen bydlení „vinit“ zcela jednoznačně. Hospodářská konjuktura, které se naše republika těší již slušnou řádku let, má krom jiného za následek i razantní růst platů. Vedlejším efektem tohoto růstu je pak zdražování celé řady věcí. No a právě ve sféře bydlení se to u nás projevilo obzvlášť významně. Drahé byty a vysoké nájmy jsou také mimochodem v kombinaci se současným nedostatkem pracovních sil příčinou toho, že se některé firmy pozvolna vracejí k osvědčenému způsobu, kterým si zaměstnance zavazovaly už před listopadem 1989. Jednoduše těm lidem, kterých si cení nejvíc, nabízejí zvýhodněné bydlení.
c) Rostoucí atraktivita větších měst
– To, že zejména největší města působí na mnoho lidí doslova jako magnet, nelze při pátrání po příčinách vysokých cen bydlení určitě také opomenout. Nejdráže je většinou tam, kam se stěhuje nejvíce obyvatel a názorným příkladem toho je jistě Praha.
Kauci se zřejmě nevyhnete
Až vytoužený pronájem v Olomouci konečně najdete, budete krom první činže a případné provize bezpochyby nuceni zaplatit i tzv. kauci. Je to částka obvykle odpovídající výši jedné měsíční činže, nicméně setkat se můžete i s požadavkem na složení o něco vyšší sumy. Záleží to nejčastěji jak na požadavcích majitele, tak i na tom, jak kvalitně a hodnotně je pronajímaný byt vybaven. Peníze slouží k úhradě případných škod, které byste snad mohli v budoucnu způsobit, ale mohou být použity i tehdy, pokud se kupříkladu narychlo vystěhujete a nezaplatíte poslední nájem.
Co o kauci možná nevíte
Jak může být požadovaná kauce vůbec vysoká? Jak již bylo řečeno, nejčastěji jde o sumu odpovídající jedné činži. Podle zákona však může dosáhnout až jejího šestinásobku. Její výše musí být obsažena ve smlouvě! Složit ji můžete jak hotově, tak i na účet pronajímatele. Zmínit je třeba i to, že dojde-li během trvání pronájmu k částečnému vyčerpání kauce z důvodu úhrady nějaké oprávněné pohledávky, je nájemník povinen peníze doplnit až do předem stanovené výše. Podle nového občanského zákoníku máte pak po ukončení trvání pronájmu nárok nejenom na vrácení kauce, ale i na výplatu úroků. Zajímavé, že?
A mimochodem, máte už s kaucemi nějakou vlastní zkušenost? A jak dlouho už bydlení v Olomouci vůbec hledáte?