Jak položit dlažbu a obklady v koupelně a nepoložit se z toho?

Obklady Ivana 10×10, zdroj: Proficio Marketing

Pokládka dlažby a obkládání koupelny je činnost, na kterou řada z nás povolá raději odborníka. S důkladnou přípravou to ale zvládnete sami. Přečtěte si naše tipy a zjistěte, jak na to.

Zbavte se „vaší staré“

Pokud rekonstruujete, musíte se vypořádat se starou koupelnou. Nejlevnější a nejrychlejší variantou, u které se nenadřete, je položit nové kachličky na staré. Pravděpodobně to nějaký čas vydrží a na pohled to možná ani nepoznáte. Pokud ale chcete poctivou a krásnou koupelnu, vyplatí se do ní investovat peníze i čas. Původní obklady odstraňte pomocí majzlíku, kladívka a trochy trpělivosti. Začněte u rohu místnosti a postupujte směrem ke středu místnosti.

Nejdůležitější je rovnost

Ještě před samotnou pokládkou kachliček zkontrolujte podklad. Musí být rovný a nesmí na něm zbýt žádné nečistoty a prach. Nerovnosti srovnejte pomocí nivelační hmoty. Vyrábí se v nejrůznějších provedeních vhodných pro podlahy i stěny. Po vyrovnání nezapomeňte na penetraci. Pomáhá se snížením savosti podkladu a zajistí, že drží víc pohromadě. K roztírání použijte gumovou stěrku a nechte penetraci schnout podle údajů na výrobku. Bývají to přibližně 2 dny.

Dvakrát měř, jednou řež

Před pokládkou dlažby a obkladů si sestavte kladečský plán. Rozkreslete si plochu místnosti a do ní načrtněte plán rozmístění dlaždic. Plán pomůže kontrolovat rozmístění kachliček a výsledný vzhled, obzvláště pokud máte více typů obkladů. Pokud měníte dlažbu i obklady naráz, začněte nejprve s obklady. Předtím však zkontrolujte, jestli máte správný a stejný odstín kachlů a dlaždic.

Nejdřív se pusťte do obkladů

Při obkládání pracujete s lepidlem, které mnohdy odpadá na zem. Je tedy praktičtější začít s obklady, a teprve pak přistoupit k pokládání dlažby. Nejprve si udělejte rysku zhruba v úrovni očí. Tu potom protáhněte po celém obvodu koupelny. Rozmíchejte si lepidlo podle návodu na obalu. Raději v menším množství, aby neztuhlo. Stěnu obkládejte podle kladečského plánu od nakreslené rysky směrem nahoru a následně dolů. Poslední řadu můžete nalepit až po položení dlažby. Aby obklad držel, poklepejte ho vždy gumovou paličkou.

PRISMA DARK AMBIENTAZIONE, zdroj: Proficio Marketing

 

Pokračujte pokládáním dlaždic

Dlažbu do koupelny pokládejte od prostředka místnosti. Rovinu řádků zajistíte pomocí tesařské šňůry. Vyrovnejte první řadu a pokračujte na čelní straně. K nanášení lepidla použijte zubatou stěrku a vždy postupujte po malých úsecích tak, aby lepidlo nestihlo ztuhnout. Šířku spár by měl udávat výrobce podle velikosti dlaždic.

Vyspárovat a máte hotovo

Než se pustíte do spárování, zkontrolujte, že jste ze spár odstranili zbytky lepidla. Rozmíchejte spárovací maltu a gumovou stěrkou ji rozetřete do spár. Dávejte pozor na dutá místa, hmota se musí dostat do všech skulinek. Přebytek malty odstraňte z povrchu. Nechte spáry zaschnout a až začnou mít matný odstín, setřete jejich povrch navlhčenou houbičkou.

Vše pro obklady i dlažbu pořídíte v Uni Hobby

Pokud hledáte velký výběr obkladů a dlaždic, navštivte Uni Hobby. Najdete zde také vše pro srovnání stěn, lepidla, maltu i všechno potřebné náčiní. Vyškolený personál vám pomůže s výběrem a odpoví na všechny vaše dotazy a nejasnosti. Pak už jen stačí trocha zručnosti, trpělivosti a vaše koupelna se změní k nepoznání.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.