Jak položit dlažbu a obklady v koupelně a nepoložit se z toho?

Obklady Ivana 10×10, zdroj: Proficio Marketing

Pokládka dlažby a obkládání koupelny je činnost, na kterou řada z nás povolá raději odborníka. S důkladnou přípravou to ale zvládnete sami. Přečtěte si naše tipy a zjistěte, jak na to.

Zbavte se „vaší staré“

Pokud rekonstruujete, musíte se vypořádat se starou koupelnou. Nejlevnější a nejrychlejší variantou, u které se nenadřete, je položit nové kachličky na staré. Pravděpodobně to nějaký čas vydrží a na pohled to možná ani nepoznáte. Pokud ale chcete poctivou a krásnou koupelnu, vyplatí se do ní investovat peníze i čas. Původní obklady odstraňte pomocí majzlíku, kladívka a trochy trpělivosti. Začněte u rohu místnosti a postupujte směrem ke středu místnosti.

Nejdůležitější je rovnost

Ještě před samotnou pokládkou kachliček zkontrolujte podklad. Musí být rovný a nesmí na něm zbýt žádné nečistoty a prach. Nerovnosti srovnejte pomocí nivelační hmoty. Vyrábí se v nejrůznějších provedeních vhodných pro podlahy i stěny. Po vyrovnání nezapomeňte na penetraci. Pomáhá se snížením savosti podkladu a zajistí, že drží víc pohromadě. K roztírání použijte gumovou stěrku a nechte penetraci schnout podle údajů na výrobku. Bývají to přibližně 2 dny.

Dvakrát měř, jednou řež

Před pokládkou dlažby a obkladů si sestavte kladečský plán. Rozkreslete si plochu místnosti a do ní načrtněte plán rozmístění dlaždic. Plán pomůže kontrolovat rozmístění kachliček a výsledný vzhled, obzvláště pokud máte více typů obkladů. Pokud měníte dlažbu i obklady naráz, začněte nejprve s obklady. Předtím však zkontrolujte, jestli máte správný a stejný odstín kachlů a dlaždic.

Nejdřív se pusťte do obkladů

Při obkládání pracujete s lepidlem, které mnohdy odpadá na zem. Je tedy praktičtější začít s obklady, a teprve pak přistoupit k pokládání dlažby. Nejprve si udělejte rysku zhruba v úrovni očí. Tu potom protáhněte po celém obvodu koupelny. Rozmíchejte si lepidlo podle návodu na obalu. Raději v menším množství, aby neztuhlo. Stěnu obkládejte podle kladečského plánu od nakreslené rysky směrem nahoru a následně dolů. Poslední řadu můžete nalepit až po položení dlažby. Aby obklad držel, poklepejte ho vždy gumovou paličkou.

PRISMA DARK AMBIENTAZIONE, zdroj: Proficio Marketing

 

Pokračujte pokládáním dlaždic

Dlažbu do koupelny pokládejte od prostředka místnosti. Rovinu řádků zajistíte pomocí tesařské šňůry. Vyrovnejte první řadu a pokračujte na čelní straně. K nanášení lepidla použijte zubatou stěrku a vždy postupujte po malých úsecích tak, aby lepidlo nestihlo ztuhnout. Šířku spár by měl udávat výrobce podle velikosti dlaždic.

Vyspárovat a máte hotovo

Než se pustíte do spárování, zkontrolujte, že jste ze spár odstranili zbytky lepidla. Rozmíchejte spárovací maltu a gumovou stěrkou ji rozetřete do spár. Dávejte pozor na dutá místa, hmota se musí dostat do všech skulinek. Přebytek malty odstraňte z povrchu. Nechte spáry zaschnout a až začnou mít matný odstín, setřete jejich povrch navlhčenou houbičkou.

Vše pro obklady i dlažbu pořídíte v Uni Hobby

Pokud hledáte velký výběr obkladů a dlaždic, navštivte Uni Hobby. Najdete zde také vše pro srovnání stěn, lepidla, maltu i všechno potřebné náčiní. Vyškolený personál vám pomůže s výběrem a odpoví na všechny vaše dotazy a nejasnosti. Pak už jen stačí trocha zručnosti, trpělivosti a vaše koupelna se změní k nepoznání.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?