Jak je to s pronájmy bytů v Moravskoslezském kraji? Vyplatí se vůbec?

Zdroj: www.realitnirevoluce.cz
Zdroj: www.realitnirevoluce.cz

Koupě vlastního bytu nebo pronájem – toť otázka, která trápí nejen obyvatele Moravskoslezského kraje. Jaké výhody s sebou nesou jednotlivé varianty a vyplatí se vůbec pronájem v kraji zatíženém téměř 10 procentní nezaměstnaností?

Na tyto a spoustu dalších nevyřčených otázek, se budeme snažit odpovědět na následujících řádcích.

Výhody a nevýhody vlastního bydlení v Moravskoslezském kraji

Jak již bylo zmíněno výše, každá z variant má své klady a zápory. Podívejme se jako první na výhody a nevýhody vlastního bytu. Jednou z největších, a ve své podstatě i limitujících nevýhod, je vysoký počáteční kapitál, který je nutno pro koupi vlastního bytu vynaložit. Ceny bytů v Moravskoslezském kraji se pohybuje v řádech statisíců. Menší byt o dispozici 1+1 pořídíte zhruba za půl milionu. Byty o dispozicích 3+1 se pak šplhají k milionové částce. Vždy pochopitelně závisí na konkrétní lokalitě i občanské vybavenosti situované v jejím okolí. Jinou cenou zaplatíte za byt ve Frýdku-Místku, jinou pak za byt v centru Ostravy. Při koupi bytu se stáváte jeho vlastníkem, proto jsou vaše práva takřka neomezitelná. Z bytu vás nemůže jen tak někdo vystěhovat a chcete-li zde například položit plovoucí podlahu, nemusíte také nikomu oznamovat svůj záměr nebo složitě vypracovávat technické posouzení.

Výhody a nevýhody pronájmu v Moravskoslezském kraji

Nyní se dostáváme k bydlení v pronajatém bytě. Nespornou výhodou je pochopitelně finanční zatížení. V tomto případě nemusíte skládat statisícové částky, a přesto získáte poměrně kvalitní zázemí. Každý měsíc však nebudete ušetřeni plateb nájemného, které se zvláště u plně zařízených nebo nově zrekonstruovaných bytů může vyšplhat třeba i na deset tisíc korun. I zde však pochopitelně záleží na typu bytu, jeho umístění i vybavenosti. Další předností je skutečnost, že v případě jakéhokoli nedostatku kontaktujete přímo majitele nebo bytové družstvo. Odpadá tak starost s dalšími dodatečnými náklady, kterých jsou nájemci zproštěni. Pokud ale budete chtít v bytě provádět jakékoli úpravy, musí vám bát schváleny majitelem nebo bytovým družstvem. 

Náš tip: Obsáhlou nabídku bytů k prodeji a pronájmu nejen v Moravskoslezském kraji, naleznete na inzertním portálu Realitní revoluce.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?