Jak dnes chtějí bydlet Češi? Preferují menší byty, a to nejen v Praze

Zdroj: Finep.cz

Podlehl snad český národ minimalismu? Nikoliv, ale při pohledu na ceny nových bytů jsou požadavky průměrného zájemce o vlastní bydlení logické: menší byty jsou cenově dostupnější, a proto rok od roku žádanější. Podle statistik tvoří jedno až dvoupokojové byty přes sedmdesát procent celkového objemu prodaných nových bytů v Praze. Malé bydlení přitom shání i mimopražští, trend neminul ani Brno, Plzeň a Olomouc.

Doby, kdy mělo bydlení v Praze průměrně sedmdesát metrů čtverečních, jsou minulostí. Nedostatek finančních prostředků Čechy dohnal ke skromnosti, tedy alespoň co se týče životního prostoru. Momentálně má průměrný poptávaný byt o deset až patnáct metrů čtverečních podlahové plochy méně a odborníci jednohlasně tvrdí, že v příštích letech budou byty ještě o něco menší. Developerům nezbude, než se poptávce přizpůsobit a v praxi díky tomu nabídnou více bytových jednotek.

Zdroj: Finep.cz

Nové byty se začaly zmenšovat v roce 2016 – ruku v ruce se zdražováním. Průměrná podlahová plocha bytu 1+kk byla před třemi lety 35 metrů čtverečních, dnes má o pět metrů méně. Dvoupokojovým bytům v průměru ubyla z původních 60 metrů čtverečních rovná desetina. Výjimkou dnes nejsou ani malometrážní byty s obytnou plochou kolem 17 – 18 metrů čtverečních.

Menší byty jsou přitom paradoxně dražší (s ohledem na cenu za metr čtvereční plochy). Průměrná cena metru čtverečního v pražském jednopokojovém bytě se momentálně pohybuje zhruba 15 tisíc korun nad průměrem. Důvodem je především zvýšená poptávka, která – jak se zda – hned tak neopadne. Zájem o menší byty naopak roste a odbyt větších bytů klesá. Prodej rodinných domů si stojí přibližně stejně, ale i zde lze pozorovat tlak na menší podlahovou plochu.

Zdroj: Finep.cz

Jedním z klíčových důvodů, proč je o malé byty zájem, není pouze cena, ale fakt, že roste počet single domácností. Lidé bez rodiny nepotřebují tolik životního prostoru, a navíc tráví mnohem více času mimo domov.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?