Energická úspora s plastovými okny

oknoV dřívějším článku jsme vás informovali o úsporách energií prostřednictvím zateplení domu. Aby úspory energie byly opravdu efektivní, je zapotřebí investovat také do kvalitních oken.

 Problémem starých oken je jejich špatné nebo v mnoha případech chybějící těsnění. U dvoukřídlých oken v prostoru mezi skly k izolaci také nepřidává vzduchová výplň. Při špatném udržování mohou být stará dřevěná okna vlivem klimatických podmínek zkroucená. To vše úspěšně přispívá k velkým únikům tepla.

Kvalitní plastová okna nejen, že zamezí úniku tepla, ale také sníží hluk přicházející zvenčí. Prostor mezi skly je vyplněn inertním plynem, většinou argonem, díky kterému plastová okna neodvádí do venkovního okolí teplo. Další bezespornou výhodou je minimální údržba. Inertní plyn zabrání velkému rozdílu teplot mezi vnitřním a vnějším sklem, díky čemuž se okna nerosí.

Jak se plastová okna udržují?

Plastová okna nemusíte natírat, stačí je umýt, potřít ochranným olejem a popřípadě promazat panty. Předsudkem často bývá, že plastová okna jsou tak utěsněná, že dochází v místnostech ke srážení vlhkosti. V minulosti tomu tak bylo. Dnešní moderní okna disponují propracovanější profily s nuceným odvětráváním. Tím se odvádí přebytečná vlhkost bez tepelných ztrát.

Na trhu se můžeme setkat jak s předraženými plastovými okny, tak i s podezřele levnými. Doporučujeme pořádně prozkoumat trh a zjistit více informací k oknům, která si vybíráte.

Nětesná okna můžou až za 50 % úniku tepla

Starými a netěsnými okny může uniknout 40 – 50 % tepelné energie, což není nezanedbatelné množství. Proto dlouho neváhejte s koupí kvalitních oken. Investice by se na úniku energié mohla prodražit. Efektivní úsporou je samozřejmě kompletní zateplení domu. Při zateplování bychom měli nejdříve věnovat pozornost střeše. Střechou uniká nejvíce tepla. Uvádí se, že nejvíce úsporné střechy, co se týče konstrukce, jsou střechy rovné, popřípadě sedlové, ale s co nejméně vikýři. Po zateplení střechy přichází na řadu výměna oken a následně zateplení pláště domu.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.