Co vše musíte udělat, abyste mohli prohlásit, že bydlíte v moderním paneláku

Zdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.sxc.hu

Česká sídliště jsou plná panelových domů, které byly vystavěny v 60. – 80. letech minulého století. Tyto domy jsou většinou mimo současné potřeby mladých rodin. Jsou energeticky náročné a často nevzhledné.

I když spousta panelových domů prochází celkovou rekonstrukcí, které zahrnuje zateplení domu, výměnu netěsných oken za nová plastová nebo instalaci moderních výtahů podle norem Evropské unie, dělá to z našeho paneláku skutečné moderní bydlení?

Zřejmě to mnohé zarazí, ale odpověď je NE. Důkazem toho jsou křiklavé a barevně nesourodé fasády domů, které sice na první pohled mohou působit moderním a pozitivním vzhledem, bohužel jim chybí celková koncepce a vhodné sladění s přírodou. Okolí panelákových bytů je téměř vždy neatraktivní, bez dostatečné zeleně a s množstvím odpadních kontejnerů, které zejí v ulicích.

Moderní bydlení v paneláku

Moderní panelák je odlišný. Současným trendem moderního bydlení je ekologie a nízká energetická náročnost. Není to jen soustava hmotných moderních spotřebičů a zařízení. Je to součást životního stylu a filozofie myšlení.

Moderní sídliště by mělo být protkáno zelenými parky s bezpečnými zónami pro dětské hry. Kolem domů nestojí množství zaparkovaných aut, která jsou v bezpečí podzemních garáží a součástí toho všeho jsou nově vznikající komunální zahrady pro pěstování vlastní zeleniny. Moderní byt by měl být také vybaven balkonem, prostornou terasou nebo předzahrádkou.

Tato vize moderního bydlení není nesplnitelná, týká se však spíše novostaveb. Stará sídliště ale lze příjemně modernizovat. Stačí začít u okolní zeleně.

 

Nízkoenergetické byty

Moderní panelák není jen o zevnějšku, je to také o vnitřní úpravě a použitých technologiích. Současným trendem je bydlet nízkonákladově. U nových bytů je to samozřejmost, horší je to u bytů z dříve zmíněných 60. – 80. let minulého století.

Navíc máme-li ještě staré bytové jádro, tak to také nepřinese mnoho kladných bodů k modernímu bydlení.

Je-li prováděna rekonstrukce bytového jádra, můžeme při jedné rekonstrukci aplikovat některé současné trendy moderního bytu. Většina úprav je však nemožná bez souhlasu všech majitelů bytů v panelovém domě. Nejlépe je, když se na úpravách domluví celé bytové společenství.

Pro názornost uvedeme několik trendů v pojetí moderního bytu:

Vytápění

S kvalitním zateplením, použitím oken s trojskly a za využití vzduchotechnické jednotky s rekuperací tepla, lze ušetřit až 85 % nákladů za vytápění.

Vzduchotechnika

Vzduchotechnika zajišťuje zdravé vnitřní prostředí s ideální vlhkostí vzduchu a se snížením prašnosti. Přívod čerstvého vzduchu zajišťuje systém řízeného větrání, který za pomocí filtrů zajistí vzduch bez nečistot a alergenních látek.

Využití odpadní vody

Enormní spotřebu vodu představuje splachování toalety. V moderním pojetí bytu lze minimálně 30 % spotřeby vody ušetřit tím, kdyby byla toaleta splachována například použitou vodou z mytí rukou či koupele. 

Bude-li mít bytový dům implementována tyto inovační prvky, lze o něm bez předsudků prohlásit, že je to moderní dům 21. století.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.