
Máte vysoké účty za energie? V zimě se příliš neohřejete? Přejete si ušetřit? Jestliže jste alespoň jednou odpověděli ANO, pak je tento článek právě pro vás. Přinášíme vám 6 tipů jak nenáročně ušetřit za energie.
Nejvýrazněji za energii ušetříte zateplením domu a snížením celkové energetické náročnosti. Jenže ne vždy je to možné. Například, když na zateplení domů schází finance, nebo když bydlíte v nájmu. S praktickými radami ale může účty za energii snížit každý.
Základem jsou utěsněná okna
Netěsnými okny unikne až 80 % veškerého tepla. Mít stará okna, kterými v zimě profukuje, je srovnatelné s vyhazováním peněz zmíněnými okny. Netěsnost oken však spolehlivě vyřešíte nalepením pryžového těsnění, které lehce přizpůsobíte vašim oknům. Pryžové těsnění navíc stojí jen pár korun.
Pokud máte dvojitá okna, zatěsňujte vždy ta vnitřní. Kdybyste zatěsnili vnější rámy oken, prostor mezi dvěma okny by nebyl odvětrávaný a okna by se rosila.
Nebraňte proudění tepla
Častou chybou v domácnostech jsou dlouhé závěsy a záclony, které zakrývají ústřední topení. Z designového pohledu vypadá místnost esteticky, bohužel z pohledu úspor energie záclony brání rovnoměrnému proudění tepla po místnosti. Teplý vzduch záclony vedou přímým směrem nahoru, kde se ochladí.
To samé platí v případech těsného přistavění pohovky nebo nábytku k radiátorům. Zakrytí topení zvyšuje spotřebu energií až o 40 %.
Pro správné proudění tepla je efektivní podlahové topení, které zároveň klade menší požadavky na teplotu přenosového média.
Netopte více, než je potřeba
Vytápíte byt více než je potřeba? Pak i tady máte prostor k úsporám. Nepatrným snížením teploty v místnosti o 1 oC snížíte spotřebu plynu o 3 – 6 %.
Pokud se například přes den aktivně pohybujete po bytě, postačí nižší teplota, než kterou máte večer při posezení u televize. K spánku je vhodná teplota okolo 19 oC. Pro dosažení maximálních úspor je také důležité mít správně zvolený tarif u dodavatele energií. K jednoduchému přehledu pomůže praktické srovnání cen energií.
Větrejte intenzivně
Větráním na tzv. ventilačku je nejméně efektivní z pohledu výměny vzduchu, která trvá příliš dlouho. Proto je tento způsob větrání vhodný například při letních nocích. Nikoliv však v topné sezóně.
Pro efektivní výměnu vzduchu v místnosti větrejte intenzivně celým oknem po krátkou dobu několika minut. Rychle vyměníte vzduch a místnost nevychladne. Nejlepším způsobem pro úsporu energie je však moderní řízené větrání s tepelným výměníkem.
Pozor na stand-by mód elektroniky
I když jsou spotřebiče, jako televize, video, hi-fi soustava nebo i mikrovlnka vypnuté, uchovávají svůj pohotovostní režim v tzv. stand-by módu nebo alespoň na displeji zobrazují aktuální čas. Všechny spotřebiče v domácnosti se stand-by módem ročně na elektrické energii spotřebují až 200 Kč.
Řešením je vypínat spotřebiče z elektrické sítě. Při normálním fungování čtyřčlenné rodiny je to téměř nemožné. Myslete na to ale při odjezdu na dovolenou nebo na chatu.
Chcete vědět, kolik můžete na energiích ušetřit? Vyzkoušejte kalkulačku energie.
Vařte rozumně
Nejvíce energie se spotřebuje při vytápění bytu a vaření. Například pokud ohříváme o 0,75 l vody více než je třeba, spotřebujeme také až o 75 % více energie. Pro ušetření financí vařte jen s takovým objemem vody, který opravdu potřebujete.
Nejefektivnějším na vaření je plynový sporák, indukční varná deska a poté až elektrický sporák. Cestou k ušetření na elektrickém sporáku je předehřev vody ve varné konvici. Předtím je ale nutné dobře porovnat příkony spotřebičů, což znamená vrátit se do hodin fyziky a vypočítat si náklady na ohřev. Může se totiž stát, že rychlovarná konvice spotřebuje více energie na ohřátí jednoho litru vodu, než elektrický sporák.