10 tipů, jak ušetřit na vytápění

Zdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.sxc.hu

Vytopit svůj dům bývá čím dál víc finančně náročnější, nehledě na to, že ceny energií se stále zvyšují a nám přijde každá ušetřená koruna vhod. V tomto článku poradíme jak v 10 jednoduchých krocích snížit náklady na vytápění.

 

 

První dva body, které zde zmíníme, sice vyžadují investici do bydlení, ale dosažené úspory jsou nejvýraznější. U dalších rad však nic investovat nemusíte a přesto se dozvíte cenné rady jak ušetřit na bydlení.

 

1. Zateplení domu

Teplo z bytů uniká několika způsoby. Jedním z hlavních úniků je prostřednictvím netěsných oken, nezateplenou střechou, popřípadě nezatepleným mezipodlažím. Největším faktorem, který má na svědomí ztrátu tepelné energie, jsou žalostně tenké venkovní stěny. Zateplením domu nebo bytové jednotky lze dosáhnout úspor v řádech desítek procent.

 

2. Utěsnit okna

Starými a netěsnými okny může uniknout až 40 % tepelné energie, což není nezanedbatelné množství. Novými okny, které mají prostor mezi skly vyplněný intertním plynem tyto ztráty eliminujete.

 

3. Vytápějte na 20 oC – 21 oC

Obývací místnosti není zapotřebí nadměrně vytápět. Vyšší teplota vysušuje vzduch, který může dráždit dýchací cesty. Navíc s každým dalším stupněm navíc roste progresivně rychleji spotřeba energií. Ideální je pokojová teplota okolo 21 oC.

 

4. V ložnici a postačí nižší teplota

K předchozímu bodu se váže i tento bod. V ložnici a v místnostech, které neobýváte, nemusí být vysoká teplota. Nehledě na to, že při lehce nižší teplotě okolo 19 oC se nám bude lépe spát.

 

5. V nepřítomnosti byt pouze temperujte

Není nutné byt vytápět v naší nepřítomnosti. Stačí ho pouze temperovat, aby příliš nevychladly zdi a na časovači si nastavit vytopení bytu několik desítek minut před naším příchodem z práce.

 

6. Ústřední topení není sušák na prádlo

V mnoha rodinách je zažitý skutečnost, že veškeré mokré prádlo věšíme na radiátor. Obzvlášť tristní to je v případech, kdy radiátor obložíme mokrými ručníky. Prádlo zabraňuje prostupnosti tepla do místnosti a my tak většinou ještě více otevíráme ventil radiátoru. A finance se nám pozvolna utíkají.

 

7. Nedávejte před radiátory nábytek

Před radiátory nedávejte nábytek, závěsy a další věci, které by bránili šíření tepla.

 

8. Tenkostěnné radiátory s termostatickými ventily

Další radou na levné vytápění domácnosti je výměna starých radiátorů za tenkostěnné, aby v nich kolovalo co nejméně tepelného média, jelikož čím je více média a také přenosových ploch, tím méně je přenos tepla efektivní. K úsporám pomůže také výměna ventilů za regulační termostatické ventily.

 

9. Folie za radiátory

Aby se zbytečně neohřívala stěna a teplo se odráželo zpět do místnosti, nainstalujte za radiátory speciální folie, které odráží teplo.

 

10. Pouze rychlé větrání

Větrat se musí i v zimě, lze to ale udělat šetrně. Rychlým větrání s plně otevřenými okny vyměníte vzduch v místnosti, ale zahřáté stěny nestihnou vychladnout.
 

Vytápění je pouze jedním z faktorů, na kterém lze ušetřit za bydlení. Jak si počínat s různými druhy energií si povíme v dalším článku.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.