10 druhů nářadí, které by vám doma nemělo chybět

zdroj: pixabay.com

Každá domácnost potřebuje občas něco opravit, přitlouct nebo přišroubovat. Jaké nářadí by doma nemělo chybět, abyste zvládli základní správky? V článku poukážeme na nejběžnější nářadí, které v domácnosti využijete.

Svinovací metry

Asi nejpoužívanějším kusem nářadí v dílně i domácnosti je metr. Metry se prodávají dřevěné skládací a plastové skládací v délkách 1 až 3metry, ale nejoblíbenější jsou metry svinovací. Ty nabízíme v našem obchodě v délkách: 1; 2; 3; 5; 7,5; 8; a 10 metrů. Dalším prodejním artiklem jsou svinovací pásma. Prodávané délky: 10-20 m; 30-50 m; 60-100 m.

Nabízíme svinovací metry s přesným počátečním bodem měření. Metr s různou šířkou pásky je uložen v ergonomickém pouzdře. Pohyblivý háček umožňuje korektní měření jak vnitřních, tak i vnějších rozměrů. Zámek měřící pásky je u některých metrů blokovací. Nějaké metry jsou opatřeny pružinou pro zpětné navíjení pásku. Spona pro připevnění na opasek je další součástí některých svinovacích metrů. U výrobků uvádíme také třídu přesnosti.

Kladiva

V domácí dílně by nepochybně nemělo chybět kladivo. Pro drobné práce v domácnosti uplatníte nejvíce kladivo zámečnické. V naší nabídce najdete běžné zámečnické kladivo o váze 500g od Zbirovie – tedy ani příliš těžké, ani příliš lehké.

Šroubováky

V domácnosti by neměla chybět sada šroubováků. Jeden šroubovák je sice málo, ale na druhou stranu je zbytečnost zásobovat dílnu nespočetným množstvím. Jaké tedy vybrat? V základní výbavě by neměl chybět šroubovák s plochou hlavou a křížový šroubovák. Vytipovali jsme sadu základních druhů, které si poradí s drtivým množstvím běžných domácích oprav. Práce s nimi bude pohodlná a výkonná. Jedná se o 5-dílnou sadu PROFI LINE osvědčené české značky Narex. Můžete si ji objednat v našem eshopu. Splňují důležité parametry: příjemná rukojeť a odolný dřík. Rukojeť je ergonomická s šestihranným průřezem, odolná proti oleji a benzínu a tvar brání samovolnému pohybu při odložení. Dřík je vyroben ze zušlechtěné, vysoce legované oceli. Jeho povrch je chromován a pracovní díl černěn.

Sada obsahuje:

 • 1x plochý šroubovák o rozměrech: 3,0 x 75 mm
 • 1x plochý šroubovák o rozměrech: 4,0 x 100 mm
 • 1x plochý šroubovák o rozměrech: 6,5 x 150 mm
 • 1x křížový šroubovák o rozměrech: PH1 x 80 mm
 • 1x křížový šroubovák o rozměrech: PH2 x 100 mm

Kombinované kleště

Kombinované kleště, nebo lidově kombinačky nesmí chybět v žádné dílně. Jsou vybaveny plochými vroubkovanými čelistmi, ozubenými rádiusovými čelistmi a štípacími čelistmi. Určené jsou k ohýbání, vrtání, štípání, k vytažení zatlučeného hřebíku a stříhání drátů.

Pro domácnost doporučujeme ještě tzv. sikovky, které popisujeme níže.  Kombinované kleště můžeme dělit na tyto podtypy:

 • Kombinované kleště malé
 • Izolované a neizolované
 • Silové
 • Půlkulaté
 • Úzké ploché
 • S kulatými prodlouženými čelistmi
 • Kleště na kroužky
 • Segenové
 • SIKO kleště /klíšťový klíč stavitelný/

SIKO kleště

SIKO kleště nebo-li sikovky jsou oblíbeným druhem kleští, používané v domácích dílnách. Mají dlouhá ramena a nastavitelné vyhnuté čelisti. Vybírat můžete z kleští o délce od 180 mm do 610 mm. Pro domácí účely dostačuje délka 250 mm, ideální pro práci v dílně, a použitelná i pro instalatérské práce. Doporučujeme německou značku KNIPEX – kvalitní kleště s posuvným průchozím čepem, s dvojitým vedením, zaručující stabilitu nastavení a zamezení proklouznutí.

AKU šroubováky a vrtačky

Aku šroubováky či aku vrtačky jsou populární označení pro šroubováky a vrtací šroubováky napájené energií z akumulátorů. Jednou z výhod aku nářadí je tedy práce bez potřeby elektrického připojení a nepohodlné manipulace s kabelem.

Malý stroj padne dobře do ruky a využijete ho při drobných pracích v domácnosti, např. pro montáž nábytku. Dostatečný výkon za výbornou cenu včetně dvou akumulátorů a kufru má profesionální Aku vrtací šroubovák ASV 18-2A 1,5 Ah Narex, který najdete také v našem internetovém obchodě.

Gola sada

Všude tam, kde se nevejde klíč, nebo je potřeba silnější dotažení, poslouží Gola sada. Pomocí gola sad lze jednoduše utahovat a povolovat matice, šroubovat různé druhy vrutů a šroubků… Jsou předurčeny pro práci v dílně, údržbu v domácnosti a své uplatnění najdou i v garážích. Liší se velikostí čtyřhranu na ráčně. Kvalitní provedení ráčny napomáhá k použitelnosti pro špatně dostupné prostory. Dalšími odlišnostmi jsou nástrčné hlavice, bity a dodávané příslušenství.

Z našeho eshopu doporučujeme 33-dílnou gola sadu nástrčných hlavic 1/4″ GOLA. Je vyrobena z kvalitní chrom-vanadiové oceli.

Sada obsahuje vše, co by od ní mohl domácí kutil, ale i řemeslník očekávat:

 • 12x metrická hlavice 1/4″: 4, 4,5, 5, 5,5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 mm
 • 12x zástrčný bit: křížový o velikosti 1-2-3 mm, plochý o velikosti 4-5,5-7 mm, imbus o velkosti 3-4-5-6-7-8 mm
 • 1x ráčna 1/4″: 145 mm
 • 1x nástavec s rukojetí 1/4″: 150 mm
 • 1x nástavec 1/4″: 50 mm
 • 1x vratidlo 1/4″ 110 mm
 • 1x kardanův kloub 1/4″
 • 1x redukce na bity
 • 3x zástrčný Imbus: 1,5, 2, 2,5 mm

Vodováhy

V dílně nebo domácnosti by neměla chybět alespoň malá, půlmetrová vodováha na přidělání poličky, vyrovnání lednice, pračky apod. Trh nabízí nepřeberné množství tohoto zboží. Můžete si vybírat například z laserových nebo digitálních vodováh. Nejčastěji je vodováha vybavena dvěma libelami, jednou pro horizontální a druhou pro vertikální měření.

Nejběžnější a nejprodávanější délky vodováh použitelné především pro jednoduché práce v domácnosti jsou délky 60 a 80 cm. V případě potřeby je možné vodováhu nastavit o delší rovné prkno a tím si ji protáhnout.

 

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?