Rychlé recepty
Domů / Zahrada / Než si letos zatopíte, objevte v sobě kousek dřevorubce

Než si letos zatopíte, objevte v sobě kousek dřevorubce

Zdroj: Husqvarna
Zdroj: Husqvarna

Nařezat, rozštípat, vyrovnat do hranice. Příprava palivového dříví na zimu se dá díky své náročnosti přirovnat k vrcholovému sportovnímu výkonu. Pro někoho je to příjemný způsob relaxace, pro jiného nutné zlo. Než se do ní pustíte, je dobré vědět, jakým dřevem topit a kolik ho budete potřebovat nebo jak ho správně uskladnit. Důležité je i správné vybavení, aby Vám práce šla dobře od ruky.

Kolik dřeva bude třeba?

Palivové dřevo je jedním z nejlevnějších zdrojů tepla. Zároveň je šetrné k životnímu prostředí, protože hořením vzniká jen minimální odpad, který lze navíc použít jako hnojivo. U výběru vhodného palivového dřeva na topení se řídíme většinou jeho tvrdostí. Tato vlastnost dřeva ovlivňuje způsob hoření, množství a zásobu dřeva na topnou sezónu a projeví se i při jeho zpracování.

Rozlišujeme tvrdé a měkké dřevo. Tvrdé dřevo jako dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů nabízí vyšší výhřevnost. Hoří pomaleji a tvoří dostatek žhavých uhlíků, které zaručí teplo po dlouhé hodiny. Měkké dřevo ze stromů osika, lípa, kaštan, topol, vrba naopak hoří rychleji a je levnější variantou v topné sezóně. Proto je vhodné i na rozdělávání ohně a přípravu třísek. Smrk nebo borovice mají také měkké dřevo, ale obsahují velké množství pryskyřic, díky kterému sice dobře chytnou, ale tvoří větší množství sazí zanášejících komín. Vůbec se nedoporučuje používat k topení chemicky ošetřené dřevo. Kvůli zplodinám zanáší kamna a při jeho spalování unikají do ovzduší toxické látky.

Tvrdost, jak již bylo řečeno, ovlivní i spotřebu palivového dřeva. Měkkého dřeva se spotřebuje až dvakrát tolik. V zásobách na topnou sezónu by ale nemělo měkké dřevo chybět, jednoduché doporučení je 1 díl měkkého dřeva na 3 díly tvrdého. Jak velkou zásobu dřeva je tedy potřeba si na zimu udělat? Pro přitápění je to kolem 5–10 prostorovými metry (PRM). V případě, že dřevem vytápíte celý dům a ještě ohříváte vodu může se zásoba vyšplhat až na 30 PRM.

Řežu, štípu polena

Důležité také je, aby dřevo na topení bylo správně vyschlé. S rozštípáním polen proto není dobré otálet. Pro zpracování se lépe hodí čerstvé dřevo z poražených stromů, které poté i lépe vysychá. Podle toho štípané dřevo také skladujeme. Ideální je naštípané dřevo skladovat v dřevníku pod střechou. Ale vzhledem k prostorovým nárokům úplně postačí úhledná hranice na vzdušném a dobře přístupném místě chráněná plachtou. Rozštípaná polínka také můžete vyrovnat v přístřešku nebo na zápraží k návětrné stěně domu. Tím vytvoříte i další tepelnou ochranu domu. Praktické je mít i menší skladovací místo přímo u kamen nebo krbu a pěkně po ruce na přikládání.

Správný nástroj dělá mistra, ale nezapomínejte na bezpečnost

Tomáš Nevečeřal, produktový specialista Husqvarna, zdroj: Husqvarna
Tomáš Nevečeřal, produktový specialista Husqvarna, zdroj: Husqvarna

Než vás v zimě zahřeje příjemné teplo z krbu nebo kamen, možná se trochu zapotíte. Se správným nářadím může být i tato náročná práce mnohem pohodlnější. Na zpracování dřevěných polen na požadovanou délku využijete motorovou pilu. Na štípání polen se zase nejlépe hodí sekyrka, která je lehká a dobře padne do ruky. V sortimentu značky Husqvarna můžete vybírat z kvalitních a výkonných nástrojů s využitím pro hobby i profesionální dřevorubce. V průběhu práce s nimi je však stále důležité udržovat pozornost a dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Úrazu je vždy lepší předcházet a pro větší bezpečnost práce využívat i další ochranné prostředky jako brýle, rukavice nebo chrániče sluchu.

Tomáš Nevečeřal, produktový specialista značky Husqvarna, zdůrazňuje: „Při manipulaci s pilou platí pravidla, která je důležité respektovat: správný postoj a držení pily, bezpečná vzdálenost, ale také pohyb s pilou a startování. Pilu startujte vždy na zemi. Při řezání stůjte s rozkročenýma nohama, pro dosažení lepší rovnováhy byste měli mít levou nohu mírně před svou pravou nohou. Řetěz se v žádném případě nesmí otáčet, když pilu přenášíte na jiné místo. V ten moment vždy aktivujte řetězovou brzdu nebo vypněte motor.“

Kvalitní výbava na přípravu dřeva

Motorová pila Husqvarna 135

Husqvarna 135, zdroj: Husqvarna
Husqvarna 135, zdroj: Husqvarna

Nová lehká a výkonná pila pro domácí použití, kterou lze velmi snadno nastartovat a ovládat. Vybavena motorem X-Torq® s nižší spotřebou paliva a sníženou úrovní emisí, palivovým čerpadlem a funkcí automatického vracení spínače STOP do pohotovostní polohy pro snadné startování.

40,9 cm³, 1,5 kW, 35-40 cm / 14″-16″, 4,4 kg

Doporučená prodejní cena včetně DPH 7 150,00 Kč. Nyní v akci na www.husqvarna.com/cz za 6 590,00 Kč.

Rukavice Technical s protipořezovou ochranou

Rukavice technical, zdroj: Husqvarna
Rukavice technical, zdroj: Husqvarna

Rukavice Technical s protipořezovou ochranou 20 m/s mají dlaňovou část z kozinky a kombinovanou hřbetní část z materiálů žerzej a vrstveného Spandexu, podlepeného pěnovým materiálem. Kozinka má dobrou odolnost vůči vlhkosti, protože obsahuje přírodní tuk, a je proto vhodná pro náročné používání. Švy kopírují tvar ruky, takže rukavice mají krátký a přiléhající střih a umožňují dobrou pohyblivost. Dvojité prošití na palci pro větší pevnost.

Doporučená maloobchodní cena včetně DPH 555,00 Kč.

Štípací sekera Husqvarna S1600

Štípací sekera určená pro štípání polen na palivové dřevo. Hlava sekery je opatřena speciální nepřilnavou vrstvou pro snížení tření a snadné proniknutí do dřeva. Tvar hlavy je uzpůsoben pro štípání středně velkých špalků. Topůrko je vyztužené polyamidovými vlákny, které zvyšují jeho odolnost a pevnost. Ochrana topůrka z nerezové oceli zajišťuje jeho dlouhou životnost. Rovnovážný bod v blízkosti hlavy sekery poskytuje dokonalé vyvážení a rozložení hmotnosti. Kombinace optimalizovaného tvaru hlavy a lehkého topůrka zaručuje dostatečnou razanci při štípání polen, takže se snadno rozpůlí. Sekeru lze použít také jako kladivo pro snadné a efektivní zaražení štípacího klínu (nepoužívat na ocelové klíny).

Doporučená maloobchodní cena včetně DPH 1 790,00 Kč.

Štípací sekera S1600, zdroj: Husqvarna
Štípací sekera S1600, zdroj: Husqvarna

 

Může vás zajímat

Betonové jímky řeší problémy s odpadními vodami i zachytávání dešťové vody

Jak efektivně zachytávat dešťovou vodu? Do čeho svádět odpadní vody? Podívejte se, jaké možnosti nabízí kvalitní betonové jímky.